Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького здійснює підготовку офіцерських кадрів для Державної прикордонної служби України, вирішує завдання, пов'язані з розбудовою державного кордону та створенням сучасної прикордонної науки.
Організаційно академія складається з керівництва, факультетів і кафедр, ад'юнктури, докторантури, центра підготовки і перепідготовки прикордонних інспекторів, підрозділів забезпечення навчального процесу.
На І-му факультеті в академії проводиться підготовка офіцерів за спеціальностями:
- 8.16010301 "Охорона та захист державного кордону" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "магістр" Термін навчання: очна, заочна форма - 2 роки;
- 8.16010302 "Оперативно-службова діяльність та управління діями прикордонних підрозділів (частин, з'єднань)" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "магістр". Термін навчання: очна, заочна форма - 1 рік;
- 8.07010601 "Автомобілі та автомобільне господарство" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "магістр". Термін навчання: очна форма - 1 рік.
На II-му факультеті академії проводиться підготовка фахівців для управління основними підрозділами охорони кордону:
за напрямом підготовки:
- 6.160.103 "Охорона та захист державного кордону" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр". Термін навчання: очна - 4 роки.
На ІІІ-му факультеті академії проводиться підготовка фахівців для органів охорони державного кордону:
за напрямом підготовки:
- 6.030402 "Правознавство" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр". Термін навчання: очна форма - 4 роки, за спеціальністю: 7.03040102 "Правоохоронна діяльність" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "спеціаліст" з терміном навчання: очна форма - 1 рік;
за напрямом підготовки:
- 6.070106 "Автомобільний транспорт" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр". Термін навчання: очна форма - 4 роки, за спеціальністю: 7.07010601 "Автомобілі та автомобільне господарство" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "спеціаліст" з терміном навчання 1 рік очної форми;
за напрямом підготовки:
- 6.030500 "Філологія" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр". Термін навчання: очна форма - 4 роки, за спеціальністю: 7.02030304 "Переклад" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "спеціаліст" з терміном навчання: очна форма - 1 рік.
Сьогодні більше 7000 випускників академії успішно проходять службу в підрозділах та частинах Державної прикордонної служби України, Внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ, підрозділах Служби Безпеки України та Прикордонних відомствах зарубіжних країн.
Навчальний центр підготовки молодших спеціалістів ДПСУ м.Черкасси
Відповідно до Директиви Генерального штабу Радянської армії від 3 січня 1946 року №ОРГ/4244344 76 – й Гвардійський тяжкий танково - самохідний Оршанський орденів Суворова, Кутузова і Олександра Невського полк сформовано на базі 7 - го і 1003 – го Гвардійських тяжких танкових полків та 360 – го Гвардійського тяжкого самохідно – артилерійського полку. Відповідно до Директиви Міністерства Оборони України від 1 травня 1992 року №115/1/105 76 – й Гвардійський орденів Суворова, Кутузова і Олександра Невського танковий полк було передано у розпорядження Державного комітету у справах охорони державного кордону. Наказом Командуючого ПВУ від 1 липня 1992 року № 105 військову частину перейменовано у 1 Оршанський навчальний прикордонний загін. Директивою від 6 грудня 2007 року №980 Навчальний прикордонний загін отримав дійсне найменування: Навчальний Гвардійський Оршанський орденів Суворова, Кутузова і Олександра Невського Навчальний центр підготовки молодших спеціалістів ДПСУ.
1 липня відзначається як День частини.
76 гвардійський Оршанський танковий полк має героїчне минуле. Пройшовши з боями до м. Аустерліц та взявши його, полк був нагороджений орденом Олександра Невського. За успішний прорив оборони противника на західному березі річки Одер та знищення оточеного угрупування противника полк нагороджено другим орденом – Суворова ІІІ ступеня. За успішний прорив в обороні противника на річці Вісла та вихід на річку Одер полк був нагороджений третім орденом – орденом Кутузова ІІІ ступеня.
Ідея створення навчального центру належить першому Командуючому Прикордонними військами України, нині покійному, генералу армії Губенку Валерію Олександровичу. При створенні принципово нової прикордонної структури, адаптованої до вимог на той час молодої української держави, ця ідея була успішно запроваджена у життя.
Першим командиром Оршанського навчального прикордонного загону був полковник Бондарець Віктор Васильович. Під його командуванням 76 танковий полк було виведено з Польщі до нового місця дислокації – на Черкащину. В короткий термін частина почала створювати військове містечко. Перший випуск навчальний загін зробив восени 1992 року за спеціальностями „стрільці”, „водії”, „майстри електроприладів” з загальною оцінкою „добре”, про що свідчить запис у історичному формулярі. Другим командиром частини з 1993 по 1997 роки був полковник Гуленко Григорій Васильович. З 1998 до 2008 року командував частиною генерал-майор Нечаєв Володимир Анатолійович. З січня 2008 року Навчальним центром підготовки молодших спеціалістів командує полковник Момот Ігор Федорович.
1 липня 2006 року Черкаський навчальний прикордонний загін реформовано у Навчальний центр підготовки молодших спеціалістів ДПСУ. З 2006 року згідно розпорядження Адміністрації ДПСУ розпочав підготовку та перепідготовку військовослужбовців за контрактом.
За неповних 16 років існування наш Навчальний центр став добре відомим. За цей час підготовлено більше 60 - тисяч молодших спеціалістів для органів охорони кордону. В Навчальному центрі існує та постійно вдосконалюється навчально-матеріальна база. Для озброєння необхідними знаннями, навичками молодший персонал має у своєму розпорядженні прекрасні навчальні класи, лабораторії по предметам навчання, навчальні пункти пропуску, є спортивний комплекс та спортивне містечко з стандартним стадіоном, де розташоване футбольне поле, все необхідне для заняття легкою атлетикою, спортмайданчик для ручного м’яча. Функціонує сучасний автопарк.
З 1997 року в Навчальному центрі готуються молодші командири. 29 грудня 2001 року командир військової частини генерал-майор Нечаєв В.А. отримав з рук начальника Головного штабу Прикордонних військ України генерал-полковника Шишоліна П.А Бойовий Прапор частини.
П’ять разів навчальний батальйон по підготовці командирів стрілецьких відділень брав участь у військовому параді в м. Києві, які були присвячені святкуванню 10-ї, 11-ї, 12-ї, 13-ї річниці Незалежності України та 60-річниці визволення України від фашистських загарбників. Всі рази наші військовослужбовці були визнані в числі кращих серед учасників військових парадів та неодноразова отримували заохочення від Президента України та Голови Державної прикордонної служби України.
Неодноразово військовослужбовці загону приймали участь у прикордонних операціях по боротьбі з незаконною міграцією та контрабандною діяльністю таких як „Стежка”, „Кордон” та інших. Декілька військовослужбовців за вміле виконання обов’язків, затримання нелегальних мігрантів нагороджені медаллю „ За мужність в охороні Державного кордону”.
12 березня 2008 року Навчальний центр відвідав Президент України Віктор Ющенко з метою відкриття оновленого гуртожитку та презентації центру.